Everspace

gry do pobraniaZ początku przygody bohater wie tak samo jak mało, co gracz – poza tajnikami sterowania statkiem kosmicznym, który wyposażony wydaje się w wygadany i wcale przemądrzały komputer pokładowy, nie ma on pojęcia co właściwie się dzieje. Jako tako przemierzania kolejnych sektorów dziedziny kosmicznej i odkrywania wspomnień poznajemy tajemnice mężczyzny odpowiedzialnego za stworzenie całych zastępów klonów. Trzonem rozgrywki znajdują kosmiczne bitwy – błyskawiczne, oszałamiające wizualnie i diabelnie satysfakcjonujące. Nie uświadczymy tutaj zaawansowanego modelu fizyki, który serwują Elite: Dangerous bądź nadchodzący Star Citizen, oraz poruszanie się w dziedziny jest zdecydowanie bardziej zręcznościowe niż „symulatorowe”. W na kształt to jednak nie hamuje, bo zwroty, beczki i ściganie wirujących wokół nas sprawia masę frajdy przeciwników. W miarę postępów siłę w grze stopniowo rośniemy w. Niezwykle ważne jest owe, że zbierane podczas batalii kredyty pozwalają na wykupienie ulepszeń mających zastosowanie w celu każdej kolejnej rozgrywki, plany broni pozwalają konstruować ulubione miotacze śmierci, gdy tylko odwali nam się zebrać wcale zasobów. Badając ruiny oraz opuszczone stacje znajdziemy również poważniejsze, opcjonalne ulepszenia, niebagatelnie modyfikujące możliwości statków oraz przebieg gry. W Everspace lądujemy w wielkiej, odległej piaskownicy, a główny finisz mamy tylko zarysowany. Poszukując do niego możemy robić mnóstwo różnych aktywności – i to największa dynamizm gry. Akcja osadzona wydaje się w strefie zdemilitaryzowanej, niegdysiejszym teatrze wojny. Często natrafiamy zniszczone statki i stacje kosmiczne, zbieramy porzucone platforma obywatelska minionych bitwach wyposażenie. Kiedy niekiedy nie będziemy mieli w tej kwestii wyboru – na drodze staną naszej firmie ukryte w okolicy urządzenia zakłócające skoki czy potężne okręty liniowe przeciwnika, nad zniszczeniem których musimy się dotkliwie napocić. Te skoki bariery, oraz sytuacje, gdy zdołamy zapolować na elitarnych pilotów, nie zaburzają ogólnego balansu rozgrywki – to atrakcyjne wyzwania, doskonale wpisujące się w krzywą trudności walki. Przechodząc między kolejnymi regionami nie wiemy, co czeka dalej – możemy odwiedzić w obszar ciemnej powierzchni, rozjaśniany tylko docierającymi nieczęsto promieniami światła i wystrzałami laserów, albo w kosmiczną burzę, która nadwyręży nasze tarcze, dodając trochę pikanterii toczonym bitwom.

Wszechświat Everspace na każdym kroku oszałamia zmieniającymi się warunkami a widokami, które wręcz proszą, by zatrzymać się na chwilę a podziwiać je w ciszy. Co więcej, świat gry pełen widnieje wspaniałych sekretów, których badanie sprawia nie lada frajda. Spośród wszystkich okrutnych światów i wszechświatów, ten z Everspace’a jest wyjątkowo bogato zbrukany krwią. A to dlatego, że piloci kosmicznych myśliwców padają w poprzednio jak muchy. Ciągłe kończenie i rozpoczynanie rozgrywki posiada swój urok, ale odwiedza też frustrujące. Rozumiem, taka formuła, jasna sprawa… Aliści znacznie chętniej przeleciałbym dzięki kosmos Everspace w sposób daleko bardziej relaksujący. Zwłaszcza, że widoki są olśniewające a aż żal, że nie sposób w spokoju podziwiać tych graficznych fajerwerków. Ostatnimi czasy studia developerskie coraz śmielej skupiają się na rozwijaniu gier opartych o przygody rozgrywane w przestrzeni kosmicznej.

Everspace rozgrywka

Nie widnieje to dziwne zagranie, albowiem Ci bardziej zaprawieni gracze pamiętają czasy, gdy na rynku gier elektronicznych rządziły takie tytuły jak Freespce, Wing Commander czy Homeworld. Tematem w dzisiejszych czasach jest niestety konstrukcja na ładną grafikę, kosztem małej innowacyjności i przeciętnych zabiegów, by gracz zdobył, zagrał i zapomniał. Na szczęście wśród takiej masy gier kosmicznych które miały aktualnie swoją premierę bądź nadal tkwią w wersji beta, udaje się znaleźć nieco wartych uwagi perełek. Gdy przystało na gry obce, fabuła zazwyczaj zostaje spychana na drugi tor, aliści w tym wypadku widocznie została ona zepchnięta do dołu i zasypana sorbentem. Na początku nie wiemy nic abstrahując od posiadaniem umiejętności prowadzenia statku kosmicznego. Z biegiem czasu nawiążemy mieć przebłyski pamięci, w których małymi kroczkami nawiążemy sobie przypominać zdarzenia z przeszłości. Zaczną się one potęgować w miarę przemierzania dodatkowych sektorów gwiezdnych, odkrywając trudną tajemnicę dotyczącą klonowania. Gdy możemy się domyślać, w pewnym ważnym stopniu traktuje ona także naszego bohatera. Większość rozgrywki jest ustawiona na eksplorację. Gdy dostaniemy się do nowego sektora, na ogół ujrzymy dwie frakcje. Jedna z nich zaznaczona na czerwono to bandyci, Ci na żółto to kompania górnicza. W przypadku tych początkowych – warto prosić się o potyczkę by nadgonić w surowcach i a propos zebrać kilka dodatkowych kredytów. Należy jednak uważać na drugich, gdyż są oni przedstawieni na ogół jako zwolennicy, lecz po ich najściu, bronią się jak lwy a w razie porażki przyzywają liczne wsparcie. Prócz myśliwców przeciwnika musimy obawiać się stacjonarnych wieżyczek, drony szpiegujące natomiast min orbitalnych. Dwie inne jednostki odblokujemy dopiero podczas gdy zbierzemy odpowiednią ilość długów. Te możemy zdobyć na dwa sposoby – przestając losowe wyzwania, zbierając odrzyna z wraków pokonanych nieprzyjaciół lub niszcząc dryfujące w przestrzeni skrzynie. Prócz samych kredytów liczyć możemy na duże ilości różnorakich produktów, złomu czy kryształów. Iks z nich przyda się w momencie konstruowania lub adaptowania zainstalowanych w pojeździe dodatków. Może się też przydarzyć że podczas eksploracji mapy natrafimy na dodatkową uzbrojenie lub element wyposażenia. Podczas gdy podlecimy blisko niego, dostoimy możliwość inspekcji i asortymentu co z nim poczynimy. Jeżeli spodobają się naszej firmie jego parametry będziemy potrafili ją zamienić na uzbrojenie główną, boczną lub rozwinąć na surowce.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułElex Pobierz grę
Następny artykułNeed for Speed Payback pobierz
Jestem jednym z profesjonalnych graczy zapalony do publikacji wartościowych i ciekawych treści na tej stronie. Moja misja to dzielenie się poradami dotyczących rozgrywki w grach komputerowych ale nie tylko, bo także tworzę recenzje dotycząc produktów dla graczy a także dodatków do gier które czasami warto się z nimi zapoznać i je pobrać.