CS GO

gry do pobraniaCounter-Strike: Global Offensive to najnowsza odsłona popularnej strzelanki sieciowej rozgrywanej w widoku z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Gracze ponownie wcielają się w terrorystów lub antyterrorystów, którzy prowadzić będą między sobą zacięte pojedynki. Twórcy wprowadzili wiele udoskonaleń w rozgrywce w stosunku do wcześniejszej wersji Counter Strike’a, dobrze znanej wszystkim strzelanki sieciowej. Na szczęście wymagania Counter-Strike: Global Offensive nie są duże, więc nie będzie trzeba chomikować instalki gry do czasu zmiany komputera, a rozgrywka w sieci przebiegać będzie bez jakichkolwiek problemów. Niemniej jednak, w CS:GO znajdziemy nowe mapy oraz elementy uzbrojenia. Dla urozmaicenia rozgrywki wprowadzono tryb Arsenal, w którym gracze startują z tym samym uzbrojeniem. Aby móc dostać lepsze rodzaje broni jesteśmy zobligowani eliminować innych uczestników zabawy. W CS GO rozszerzono również liczbę dostępnego uzbrojenia o kilka kondycji. Wśród nich znajduje się cocktail Mołotowa, granat-przynęta, Tec-9, Mag-7, IMI Negev, Sawed-Off natomiast PP-Bizon. Wartym uwagi sprzętem do przeciwników jest Taser, który zatwierdza zabić wroga jednym celnym strzałem. Gadżet ten na nieszczęście jest bardzo drogi przy użyciu co musimy aktywnie udzielać się w pojedynkach i uchylać dużą liczbę wrogich graczy, w celu uzbierania odpowiedniej liczebności gotówki. Najwięcej czasu spędzimy, oczywiście grając „klasycznie”, czyli w pięcioosobowych drużynach, zmagając się do szesnastu kroków, ze zmianą po połówce meczu. Ten tryb potem dostarcza ogromnych emocji natomiast nieziemskiej satysfakcji z wszystkich zabitego przeciwnika, celnego programu, nie mówiąc o euforii po rozbrojeniu bomby. Im lepiej mnie idzie, tym więcej dostajemy kapusty. Im więcej mamy mamony, tym mocniejszą kupujemy rynsztunek. Im bardziej śmiercionośne pukawki, tym lepiej nam idzie – koło się zamyka. Owo nie jest zabawa w celu prujących naprzód, niecierpliwych Rambo. Tutaj nie trzeba upchnąć w gracza połowy magazynku, wystarczy chwila nieuwagi natomiast już po nas (albo po przeciwniku). Counter-Strike wymusza grę drużynową, ostrożną, atoli wynagradzającą niejednokrotnie podjęcie niebezpieczeństwa, taktyczną i na wyżynach naszych zdolności. To nie piknik ani relaks, w tej okolicy emocje są skrajne – od krańcowej frustracji aż do maniakalnej radości. Z grami takimi jak CS GO do pobrania w ocenie jest pewien kłopot, bowiem to już ogradzają być gry. Mamy tędy do czynienia z platformami e-sportowymi i oceniać je owo tak jakby oceniać na przykład piłkę nożną, w której dochodzą nowe usprawnienia (ot, jak chociażby nowy system wykrywający, czy piłka wpadła do bramki, który wykorzystany ma być podczas Mistrzostw Świata w Brazylii).

W ogólnym rozrachunku Counter-Strike: Global Offensie to próba odnalezienia złotego środka pomiędzy wygodą gry, a wsparciem dla ogromnej zaangażowanej społeczności. Nikt nie wybaczyłby Valve, gdyby ci zabronili tworzenia i wykorzystywania modów oraz własnych map, zaś nowi gracze mogliby poczuć się zagubieni w gąszczu niejasnych oznaczeń serwerów i konieczności pobierania dodatkowych plików przy nieoficjalnych grach. Problem rozwiązano więc dosyć skutecznie – grę podzielono. Już z poziomu menu wybieramy, czy chcemy bawić się na zasadach przyjętych ogólnie, czy wchodzimy w dzicz prywatnych serwerów i setek przeróżnych modów. Mamy też oczywiście nowe pukawki, chociaż w tym wypadku nie ma się za bardzo czym chwalić. No, może lepszym zbalansowaniem mocy niektórych i znaczną głupotą przy ustalaniu mocy innych. Ot, nie da się nigdy zrobić tak, by wszystko było dobrze. Ortodoksi i tak grać będą z M4/kałachem w rękach i nic tego nie zmieni. AWP wciąż jest, wciąż można pokazać kolegom, jak jest się fajnym. Do tego zabójczy jednostrzałowy paralizator, granat zapalający/koktajl mołotowa i wabik, czyli granat symulujący odgłosy wystrzałów. Dobry do odwracania uwagi lub zastawiania pułapek. Przejdźmy jednak do aspektu najważniejszego – jak się w to gra? Cóż, to wciąż Counter-Strike z całym tego bagażem na plecach.

CS GO oficjalny trailer gry

O standardowym w dzisiejszych grach przybliżeniu w każdej broni możecie zapomnieć. Jeżeli coś nie ma celownika optycznego, to strzelasz „z biodra” i koniec. Wciąż najbardziej istotne są dwa czynniki – miejsce, w które celujesz i odrzut, który zwiększa się gdy stoisz/idziesz/biegniesz, a najmniejszy jest, gdy twoja postać przykucnie.

Strzelanie w nogi czy korpus wciąż ma mało sensu, bo jeżeli nie dzierżymy w rękach karabinu snajperskiego, to w naszego przeciwnika możemy i pół magazynka wpakować, zwłaszcza jeżeli co druga kula w niego nie trafia. Counter-Strike to wciąż gra o headshoty z fizyką wystrzałów, której bliżej do 1. 6, niż produktów konkurencji. To wielki plus. Na poważne zmiany byliśmy przygotowywani już od dawna, ponieważ Valve od początku nie ukrywało, że zamierza serię Counter-Strike znacznie przemodelować i zbliżyć ją do tytułów konkurencji. Zapewne już wtedy weterani szykowali się na zmasowany atak na siedzibę studia, który z pewnością zmieniłby podejście deweloperów do klasyka; ] Rzesza wielbicieli postanowiła jednak rozgrzeszyć Valve i podejść do spraw z trzeźwym rozumem – czy gracze byliby spełnieni z powierzchownych zmian w grafice przy nienaruszonej wojnie? W takim wypadku otrzymalibyśmy płatny dodatek do wojny Counter-Strike: Source, czego bez wątpienia twórcy nie zakładali od czasu samego początku rozpoczęcia profesji. Valve nie może aczkolwiek zapominać, że ponad dziesięcioletnia tradycja została wpojona w umysły graczy na całym świecie już, a wszystkie fundamentalne zmiany mogą odzwierciedlić się czkawką. W grze wykryjemy cztery tryby rozgrywki: zawody wyścigowe zbrojeń, demolkę, turniejowy orientacyjny oraz klasyczny uproszczony. Naczelny to wariacja klasycznego deathmatchu – po zabiciu oponenta dostajemy nową broń. Drugim rządzi podobna zasada ekwipunku w kwestii otrzymywania nowego, ale zabawa podzielona istnieje na rundy, podobnie jak w klasycznych trybach. Trzeci, kiedy nazwa wskazuje, przeznaczony jest dla początkujących graczy i jego zadaniem jest wprowadzenie w tajniki Counter-Strike nowicjuszy, m. in. poprzez zrezygnowanie spośród ognia przyjacielskiego. Tryb doskonały turniejowy został pozbawiony wszelakie udogodnień.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFIFA 18 gra do pobrania
Następny artykułTekken 7
Jestem jednym z profesjonalnych graczy zapalony do publikacji wartościowych i ciekawych treści na tej stronie. Moja misja to dzielenie się poradami dotyczących rozgrywki w grach komputerowych ale nie tylko, bo także tworzę recenzje dotycząc produktów dla graczy a także dodatków do gier które czasami warto się z nimi zapoznać i je pobrać.